RSS
wtorek, 19 kwietnia 2011

 

"BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM - WCHODZĘ"

Oto hasło tegorocznego "Tygodniua Bibliotek". Nawiązuje ono do oczywistego faktu, że biblioteki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej, spędzania wolnego czasu. Każda cywilizacja chlubiła się posiadaniem bibliotek, choć ich dostępność była oczywiście różna; każde pokolenie ubolewało nad ich niszczeniem i chroniło zasoby na równi z największymi wartościami.

Z biblioteką jest nam po drodze, bo korzystamy z jej usług przez całe życie. Wszyscy mogą znaleźć w niej coś dla siebie. Nieważne, czy księgozbiór zawiera wiekowe dzieła historyczne, prace naukowe, czy też powieści lub bajki dla dzieci - ważne, że zawsze służy Czytelnikom dostarczając wiedzy, pobudzając wyobraźnię lub dotrzymując towarzystwa w samotności, czy chorobie. Hasło Tygodnia Bibliotek 2011 umożliwia pokazanie, że kontaktu z książką nie zastąpi cud techniki, ani żadna inna, chociażby najbardziej nowoczesna forma przekazu. Z drugiej strony współczesna biblioteka nie boi się nowinek technicznych ułatwiających korzystanie z jej zbiorów. Służy zarówno tradycjonalistom, dla których największą przyjemnością jest powolne szperanie wśród regałów, nie mówiąc już o możliwości zaszycia się z książką w zacisznym kącie, jak i czytelnikom XXI wieku, żyjacym w ciągłym pośpiechu i ceniącym elektroniczny system wyszukiwania i udostepniania zbiorów.

(Na podstawie materiałów, pozyskanych ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich)


Zapraszamy nie tylko w czasie majowego "Tygodnia Bibliotek", ale przez cały rok, bo... jesteśmy zawsze po drodze :)

16:24, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
Cejrowski W. Podróżnik WC
Frei M. Zagadki medyczne
Gawande A. Lepiej
Gross J.T. Złote żniwa
Harmer K. Moje rzymskie wakacje
Klejzerowicz A. Cień gejszy
Komuda J. Banita
Kraśko P. Smoleńsk …
Kuna I. Klara
Mead R. Córka burzy
Montefiore S. Saszeńka
Pauli M. !2 x śmierć
Coelho P. Demon i panna Prym
Pilipiuk A. Wampir z M-3
Schmit E.E. Dziecko Noego
Schmit E.E. Marzycielka z Ostendy
Valko T. Arabska córka
Wiśniewski J.L. Łóżko

Auto Artura

Autobus Mariusza

Kolejka Błażeja

Koparka Marka

Traktor Tadka
wtorek, 12 kwietnia 2011

Spotkanie odbyło się dnia 29.03.2011 w Bibliotece Publicznej Miasta i gminy filia Baranowo . W spotkaniu udział wzięły trzy klubowiczki .Omawiana była wspaniała książka Renee Villancher „Moje skradzione życie” . Książka opowiada o życiu Francuzki , która za mężem podążyła do Związku Radzieckiego i przeżyła tam całe swoje życie nie mogąc wyjechać do swojej ojczyzny. Książka pokazuje codzienne życie młodej dziewczyny , jej codzienne zmagania z rzeczywistością . Los jej i jej matki oraz dzieci . Książka bardzo podobała się klubowiczkom , książka warta przeczytania .

Tagi: DKK
09:33, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 marca 2011
1 Caine R. Nocna aleja
2 Caine R. Pan ciemności
3 Caine R. Rozwiane ciemności
4 Coben H. Mistyfikacja
5 Davis L. Złoto Posejdona
6 Enerlich K. Oplątani mazurami
7 Giffin E. Dziecioodporna
8 Hołownia Sz. Tabletki z krzyżykiem
9 Lackberg C. Niemiecki bękart
10 James R. Piękna złAlicja
11 Silva D. Angielski Zabójca
12 Szwaja M. Gosposia prawie do …
13 Szwaja M. Zatoka trujących …
14 Pievelotkin I. Pepe , nie ....
15 Ostrowska E. Księżniczka i wszy
16 Jodko-Kula E. Adam
17 Brooke L. Wszystko się zmienia
18 Rudolfsson M.L. Białek …

Uwaga konkurs

 

Wiersze i wierszyki” - konkurs recytatorski 

Dnia 20.04.2011 o godz.10.00 w Szkole

odbędzie się konkurs recytatorski dla klas 0-III szkoły podstawowej. Należy przygotować jeden wiersz ulubionego poety dla dzieci ( Tuwim , Brzechwa , Konopnicka , Chotomska, Wawiłow i inni).

Organizatorzy BP filia Baranowo , Biblioteka Szkolna

 

Zapraszamy

13:40, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 marca 2011

„ Wiosna , Wiosna , Wiosna ,

ACH TO TY”

- czytelnicze przywitanie wiosny

  

          Bibliotek Publiczna filia Baranowie wspólnie z Biblioteką Szkolną zorganizowały imprezę czytelniczą „Powitanie wiosny” . Spotkanie zostało przeprowadzone w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacji ABC XXI .Dzieciom zostało przeczytane opowiadanie o wiośnie „ Wiosenne porządki” przez zaproszonego gościa panią Malwinę Gwarę. Był też mały słodki poczęstunek . Następnie cała grupa wyszła pożegnać zimę i wytropić pierwsze ślady wiosny . W barwnym korowodzie z marzanną na przodzie . Przy dźwiękach instrumentów dzieci pożegnały zimę .

piątek, 11 marca 2011

  "Pięknie czytam"

Biblioteka Publiczna filia w Baranowie i Biblioteka Szkolna oraz p.Grażyna Pisarek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowały konkurs czytelniczy "Pięknie czytam" .Celem konkursu było:rozwijanie i utrwalanie potrzeb i nawyków czytelniczych uczniów, ksztalcenie umiejętności pieknego czytania i rozumienia tekstu, uwrażliwianie dzieci na słowo pisane, stworzenie dzieciom możliwości prezentacji własnych umiejętności.Konkurs przeznaczony był dla czytelników z klas IV – VI szkoła podstawowa oraz I-III gimnazjum. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie fragmentu książki Lewisa „Lew ,czarownica i stara szafa” ; Meyer S.”Zmierzch”.Komisja konkursowa oceniała :głośność , płynność , intonację , ekspresję , prawidłową wymowę.Konkurs odbył się dnia 12.03.2010 w Zespole Szkół w Baranowie.Uczestników konkursu słuchali uczniowie nauczania początkowego.Nagrodzeli zostali :

Szkoła Podstawowa

 1. Aleksandra Światłowska

 2. Oskar Kłos

 3. Kornelia Kwiatek

   wyróżnienie:

  - Jakub Kiśluk

  - Maciej Kurkowicz

 Gimnazjum

 1. Gabriela Deptuła

 2. Marta Tercjak

 3. Klaudia Remiszewska

        wyróżnienie:

     - Tomasz Kwiatek

 

czwartek, 03 marca 2011

Podzielmy się książkami, z których wyrośliśmy

Zapraszamy  wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Mikołajki do udziału w Wiosennej Zbiórce Książek  Podzielmy się książkami, z których wyrośliśmy . Ogólnopolska zbiórka książek odbywa się w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom  zainicjowanej przez Fundację ABC XXI. Zachęcamy do przekazywania książek dla dzieci i młodzieży, które nie są potrzebne ich właścicielom, a które mogłyby ucieszyć innych.Akcja trwa w dniach od

8 marca do 31 marca 2011 roku

Prosimy o książki tylko w dobrym stanie, niezniszczone

Zbiórkę książek od mieszkańców miasta i gminy prowadzą biblioteki:

- Biblioteka Publiczna w Mikołajkach
- Biblioteka Publiczna w Baranowie
- Biblioteka Publiczna i Szkolna w Woźnicach

Zbiórka odbywa się w godzinach otwarcia placówek. Zebrane książki trafią do wybranych placówek oświatowo  wychowawczych, bibliotek na terenie naszego miasta i gminy oraz świetlic środowiskowych.

Dodatkowe informacje pod numerami telefonów 87/4216146; 87/4213408; 87/4213610

 

środa, 23 lutego 2011

Spotkanie DKK odbyło się dnia 22.02.2011 w Bibliotece Publicznej M i G filia Baranowo . W spotkaniu wzięły udział cztery klubowiczki . Omawiana była książka Artura Perez-Reverte „Ostatnia bitwa templariusza” . Każdy, kto sięgnął po tę książkę spodziewając się wartkiej akcji, szalonych pościgów, może poczuć się rozczarowany. W "Ostatniej bitwie templariusza" wątek kryminalny jest tylko punktem wyjścia do rozważań o głęboko etycznym wymiarze, które, są w stanie poruszyć każdego człowieka. W miarę zagłębiania się w lekturę, rozwiązanie zagadki przestaje być ważne. Ważniejsi są bohaterowie powieści, którzy muszą rozliczyć się z własnymi demonami, nawet za wysoką cenę. Piękna książka , warta przeczytania .

 

Tagi: DKK
12:54, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 lutego 2011

Poezja prosto z Mikołajek

http://www.youtube.com/watch?v=zx_zusyRwEo

11:50, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 lutego 2011

Uwaga konkurs

 Biblioteka Publiczna Filia w Baranowie

oraz Biblioteka Szkolna

p. Grażyna Pisarek 

Zapraszają uczniów do udziału w konkursie

Pięknie czytam”

 1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów :

 • klasy IV - VI szkoły podstawowej

 • klasy I – III gimnazjum

 • Uczestników oceniać będzie powołane przez organizatorów jury według następujących kryteriów:

Głośne czytanie:

 • płynność

 • intonacja

 • ekspresja

 • prawidłowa wymowa

 Czytane będą fragmenty książki Opowieści z Narnii “Lew , czarownica I stara szafa”

Konkurs odbędzie się 11.03.2011r. O godz.10.00 w Zespole Szkół

 

09:31, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 lutego 2011

 

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Publiczna w Mikołajkach przystąpiła do PRB podpisując umowę 1.09.2009 roku jako biblioteka wiodąca. Naszymi partnerami w projekcie są: Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich, Miejska Biblioteka Publiczna w Pieniężnie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wieliczkach.
Dla zainteresowanych działalnością i przedsięwzięciami związanymi z Programem Rozwoju Bibliotek zapraszamy do odwiedzenia stron:

Program ma przyczynić się do wzmocnienia całego systemu bibliotecznego oraz integracji środowiska. Jego głównym celem jest pomoc bibliotekom w przeobrażaniu się w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne, animujące także aktywność społeczną.

 

 

wtorek, 01 lutego 2011

Ferie zimowe zakończone 


W tym roku zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane w Bibliotece Publicznej filii w Baranowie trwały od poniedziałku 25.01.2011 do piątku 5.02.2011 w godzinach od 10:00 do 14:00. Głównym celem zajęć było nauczenie dzieci bezpiecznego surfowania po sieci czyli „Bezpieczny internet” . Wykorzystany został pakiet Akademii Orange dla bibliotek . Dzieci oglądały kreskówki edukacyjne oraz rozwiązywały zagadki związane z internetem oraz komputerem . Podczas ferii trwała akcja „Czytamy razem” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacj ABC XII . Odbyło się również spotkanie dla dzieci czteroletnich pod hasłem „Od czwartego roku bez książki ani kroku” . Powstała galeria prac plastycznych oraz plastelinowych figurek . Przez cały okres ferii dzieci były częstowane ciepłą herbatą oraz słodkim poczęstunkiem . Na zakończenie ferii dzieci otrzymały dypolomy oraz małą niespodziankę. Serdecznie dziękuję w imieniu swoim oraz dzieci za wsparcie duchowe oraz finansowe dla ks. proboszcza Tadeusza Kuleszy. Dziękujemy!

 

 

14:39, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »

 

 

 

  

„Od czwartego roku bez ksiązki ani kroku” już poraz trzeci

 

Biblioteka Publiczna filia w Baranowie zorganizowała imprezę czytelniczą dla dzieci 4- letnich pod hasłaem „Od czwartego roku bez ksiązki ani kroku”. Spotkanie odbyło się dnia 29.01.2011 r i zostało przeprowadzone poraz trzeci w bibliotece w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” fundacji ABC XXI. Zaproszonym gościem była pani Magdalena Szumska która przeczytała wiersze Juliana Tuwima . Wszyscy uczestnicy spotkania dostali pierwszą swoją książeczkę oraz zakładkę do książki. Książeczki zostały podarowane przez wydawnictwo Egmont Polska . Rodzice otrzymali broszurki promujące głośne czytanie oraz wizytówki biblioteki . Wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani słodką niespodzianką. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze .

 

czwartek, 27 stycznia 2011

 

 

Spotkanie z książką Judy Westwate „Dziecko ulicy”

 

Spotkanie DKK odbyło się dnia 25.01.2011 Biblioteka Publiczna filia Baranowo .Omawiana była książka „Dziecko ulicy” Judy Westwate . Jest to przejmująca opowieść o losach dziecka porzuconego przez matkę i oddanego pod opiekę psychopatycznego ojca. Maltretowana przez rodzica i zaniedbana przez macochę, Judy Westwater musiała radzićsobie sama od wczesnego dzieciństwa. Gdy miała 12 lat, uciekła z domu i błąkała się po ulicach Johannesburga. Brudna, schorowana i skrajnie wycieńczona postanowiła, że jeżeli przeżyje, w przyszłości pomoże bezdomnym dzieciom. W 1991 roku założyła fundacje pomocy dzieciom ulicy. Książka bardzo podobała się klubowiczkom.

Tagi: DKK
10:17, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 stycznia 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Spotkanie z Kasią

 

Zimowy wieczór 20.01.2001r umiliło spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich , która podzieliła się z obecnymi swoją energią , uśmiechem i cieklawymi opowieściami o swojej pracy m.in. jako dziennikarki, opiekunki osób starszych, poetki i pisarki. Z wielkim entuzjazmem mrągowianka mówiła o rodzinnych Mazurach, które opisała jako miejsce pełne magii, wydarzeń i uczuć w „Prowincji pełnej marzeń” i „Prowincji pełnej gwiazd”. W zachęcający sposób przedstawiła także pozostałe dwie książki wydane w tym roku: „Czas w dom zaklęty” i „Kwiat Diabelskiej Góry” oraz ujawniła plany opublikowania zbioru opowiadań pt. „Opętani Mazurami”. Gość spotkania udowadniał, jak ważne są marzenia, z których najbardziej wartościowe są te najwcześniejsze. Już w dzieciństwie Katarzyna Enerlich zaplanowała, że zostanie dziennikarką i zadebiutowała w wieku 12 lat artykułem o swoim rodzinnym Mrągowie, opublikowanym na łamach „Płomyka”. Obecnie jest dziennikarką „Bluszcza”, co również jest spełnieniem najskrytszych marzeń.  Słusznie okazało się, że nie ma spotkań przypadkowych, czego dowodem była ta udana druga wizyta Kasi Enerlich w Baranowie . Na zakończenie była możliwość zadawania pytań, (z której skwapliwie skorzystali mieszkańcy) oraz rozdawanie autografów. Serdecznie dziękujemy pani Dorocie Wojciechowskiej za pomoc przy organizacji spotkania oraz paniom za domowe wypieki .

14:14, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 stycznia 2011

Mój wymarzony prezent”” - konkurs literacki

Laueaci konkursu:

 • szkoła podstawowa: 

 1. Oskar Kłos

 2. Wiktoria Remiszewska

 

 • gimnazjum: 

 1. Karolina Lenda

 2. Monika Kaczyńska

 3. Joanna Wawrzynowicz i Gabriela Deptuła

  wyróżnienie:  Iga Małż

Tagi: konkursy
10:51, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 stycznia 2011

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Publiczna M i G Mikołajki filia Baranowo

  Serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z 

  Katarzyną Enerlich

  dnia 20.01.2011r.(czwartek) o godz. 17.00

   w Zespole Szkół w Baranowie

  Spotkanie zorganizowano w ramach DKK ,  Sprzedaż książek przed spotkaniem

10:43, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »

 

 

 

Ferie zimowe w bibliotece: „Każde dziecko coś potrafii”

 Codziennie od 25 stycznia do 05 luty w godz.1000 do 1400

 25.01.2011 wtorek Bezpieczne ferie - wydzieranki malowanki , Rysowanie na ekranie ; Oglądanie filmu „Bądź bezpieczny” , Czytamy razem ,Przyjazny Internet.

26.01.2011 środa Ekologiczny pojazd przyszłości - zajęcia plastyczne;łamigłówki i krzyżówki, Rysowanie na ekranie ,Internet źródłem wiedzy i zabawy

27.01.2011 czwartek Mój ulubiony bohater  - malowanie;Konkurs ortograficzny, Rysowanie na ekranie ,Czytamy razem , Jak korzystać z Internetu?

28.01.2011 piątek Bajki i bajeczki  - czytanie,malowanie ilustracji do bajek , robienie kukieł na patyku

29.01.2011 sobota „Od czwartego roku bez książki ani kroku” - spotkanie dla dzieci czteroletnich – impreza czytelnicza.

01.02.2011 wtorek Baśnie i legendy Warmii i Mazur - czytanie , pisanie legendy naszej miejscowości, Rysowanie na ekranie , Gry i zabawy dla dzieci.

02.02.2011 środa Magiczny świat liczb – zagadki i rebusy .Rysowanki , zgadywanki - rozwiązywanie , zagadek i rebusów, Rysowanie na ekranie ,Czytamy razem , Gry i zabawy dla dzieci.

03.02.2011 czwartek Wydzierany świat - wydzieranki ,Rysowanie na ekranie ,Czytamy razem , Ciekawe strony internetowe.

04.02.2011 piątek Zagadki ekonomiczne , Przyjazny Internet , wesołe godziny , Czytamy razem.

05.02.2011  sobota Zakończenie ferii , zabawa przy muzyce ; Rozstrzygnięcie konkursów:Bezpieczne ferie ; Konkurs ortograficzny ;Wyklejany świat; Warcaby ; Mój portret; Najaktywniejszy uczestnik ferii , Miłośnik głośnego czytania ,


Zapraszamy

10:23, iwonaalaj1971
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 grudnia 2010

 

 

Konkurs został rozstrzygnięty.Gratulujemy.

 

Biblioteka Publiczna w Mikołajkach wraz ze swoimi filiami brała udział w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2009/2010 Fundacji ABC XXI . Do konkursu napłynęło blisko 200 sprawozdań z całego kraju a komisja przyznała nagrody . W gronie wyróżnionych znalazła się filia w Baranowie oraz oddział dla dzieci w Mikołajkach .„Wyróżnienie” otrzymała pani Ewa Kossewska oraz „Wyróżnienie Specjalne” pani Iwona Ałaj za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną w swoich bibliotekach .

środa, 22 grudnia 2010
wtorek, 21 grudnia 2010

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Zima z książką"

 

W miłej zimowej scenerii Biblioteka Publiczna filia w Baranowie oraz Biblioteka Szkolna zorganizowały spotkanie dla dzieci z klasy zerowej Zespołu Szkół w Baranowie. Spotkanie odbyło się w ramach programu Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”pod tytułem „Zima z książką”. Dzieciom została przeczytana baśń „Królowa Śniegu” przez panią Martę Żarejko rodzica dziecka. Następnie wszystkie dzieci zostały poczęstowane słodyczami oraz otrzymały zakładki do książek i broszurki promujące głośne czytanie rodziców dla dzieci .

 

 

 

Biblioteka Publiczno - Szkolna M. i G. Mikołajki filia w Baranowie tel.605420531